בחירת מתכנת ברמה ירודה היא הדבר הראשון שיכול להפוך את האתר לכשלון חרוץ. אל תהמר על האתר שלך.

כיום כל אחד קורא לעצמו ״מומחה אתרי וורדפרס״. בתחילת דרכי גם אני נקטתי בגישת ״העמד פנים עד אשר תגיע להצלחה״, אבל זה היה בימים בהם וורדפרס הייתה מערכת ניהול תוכן עבור בלוגים, ובימים ההם הייתי התוצאה הראשונה בגוגל בחיפוש עבור ״וורדפרס״ בעברית בגוגל.

״פוסט זה אינו הולך להיות טכני, והוא נועד עבור אלה שאינם יודעים דבר בתכנות.״

במהלך הקריירה שלי בתור מפתח אתרי וורדפרס יצא לי להתקל בהרבה מקרים מצערים בהם פנה אלי לקוח פוטנציאלי בבקשה להציל לו את האתר. ותמיד הקוד, הציג עבודה חובבנית, או עבודה ממתכנת שאינו מבין את וורדפרס.

פוסט זה אינו הולך להיות טכני, והוא נועד לאלה שאינם יודעים דבר בתכנות. למשל, אם אינך מבין דבר בכל מה שהולך מתחת למכסה המנוע של המכונית שלך, עדיין כדאי לדעת מספר דברים לפני שהולכים למוסך. לא תמיד אפשר לדעת עד כמה בעל המקצוע מומחה במה שהוא עושה. אבל עדיין, כדאי לדעת כמה דברים לפני שמוסרים לו את הרכב.

1. הוא עושה שימוש בתבניות בת

תבנית-בת זה אחד הדברים הבסיסיים שכל אתר חייב

זה די נפוץ כיום להוריד, או לקנות דרך אתרים כמו Theme Forest, תבניות עיצוב. (טכנית, ״ערכות נושא״). כל תבנית כזו יוצרת תיקייה באתר שלך. בכל עדכון לתבנית, כל התיקייה נמחקת, ומועתקת הגרסה החדשה של אותה התבנית. כל תכנות, עיצוב או תרגום לעברית (או כל שפה אחרת) שנעשה בתוך אותה תיקייה – יימחק.

אלה הם הדברים שיימחקו בעדכון התבנית:

אלה חלק מהדברים אשר עלולים להמחק בעדכון התבנית אם אין תבנית בת:

  1. קוד מותאם אישית
  2. עיצוב מותאם אישית לתבנית
  3. תרגום לעברית של ביטויים שונים
  4. הקוד האחראי על היישור מימין לשמאל
  5. גופני רשת קנויים שהועלו פיזית לשרת
  6. קבצי גרפיקה מותאמת אישית

אז מה עושים כדי שלא יימחקו כל ההתאמות האישיות לתבנית?

פרקטיקת תכנות בסיסית היא ליצור תבנית-בת. זוהי תיקייה נוספת באתר היורשת את כל הגדרות התבנית המקורית. התיקייה הזו תמיד תישאר, לא משנה כמה עדכונים יוצאים לתבנית ההורה. תבנית-בת זה אחד הדברים הבסיסיים שכל אתר חייב. רק כך אפשר יהיה לעדכן אותו מבלי לפחד שהתאמות אישיות יימחקו.

דרשו זאת מבונה האתרים שלכם.

תבנית בת

תבניות בוורדפרס הן למעשה תיקיות

2. הוא יודע אודות ״קרסים״, ״פעולות״ ו-״מסננים״

אתה יודע מה ההבדל ביניהם? אתה לא אמור לדעת. אבל שאל את המתכנת שלך על כל פנים…

כל אחד יכול להצהיר על עצמו בתור מומחה וורדפרס. אבל זה ידע בסיסי שמפריד בין החובננים למקצוענים. יצא לי לראות גם מתכנתי PHP מומחים שפשוט לא טרחו ללמוד לעבוד עם WordPress.

אתה יודע מה ההבדל ביניהם? אתה לא אמור לדעת… אבל שאל את המתכנת שלך על כל פנים. לא משנה באמת איך מסביר לך, העיקר שלא יתרץ תירוצים.

לאמיצים, הסבר על קצה המזלג;

1. קרסים (hooks):

קרס מאפשר למתכנת ״להתלבש״ על קוד של מערכת ניהול התוכן, מבלי לשנות את הקוד שלה. אלה נטענים מתוך קובץ בשם functions.php, הנמצא בתוך תבנית-הבת.

2. פעולות (actions):

פעולה מאפשרת למתכנת לטעון קוד מיוחד למערכת, בלי הצורך לשנות ידנית את הקוד של מערכת ניהול התוכן. דוגמה: לטעון קבצי תרגום לעברית, שאינם נמצאים בתבנית ההורה, מתוך תבנית-הבת.

3. מסננים (filters):

איתם ניתן לקחת נתונים, כמו שם הפוסט למשל, ואז לשנות אותם.

3. הוא יודע לעשות שימוש עם pot

דבר זה רלוונטי בעיקר לאתרים שאינם באנגלית. קונים או מורידים תבנית, וביטויים כמו ״דף הבית״ מופיעים בשפה בה התבנית נכתבה (לרוב אנגלית, אבל כבר יצא לי לראות תבניות עם קוד בהודית).

המתכנת אמור לקחת קובץ pot (כן, כן… זו הסיומת של הקובץ), ודרכו לשמור בתבנית-הבת תרגום של ביטויים השונים.

קובץ ה-po הוא הקובץ שאותו עורכים, וקובץ ה-mo הוא הקובץ שאותו התבנית קוראת.

4. הוא הולך להדריך אותך כיצד לנהל את האתר

האתר הכי משוכלל בעולם אינו שווה כלום אם הלקוח אינו מסוגל לעדכן בעצמו את האתר

אחד הדברים שהופך את וורדפרס למערכת ניהול תוכל פופולרית היא קלות השימוש, והדאגה העקבית לאורך השנים להפוך את ניהול האתר לכמה שיותר פשוט. מה שכן, האתר הכי משוכלל בעולם אינו שווה כלום אם הלקוח אינו מסוגל לעדכן בעצמו את האתר *שיעול* מג׳נטו *שיעול*.

לדעת ללמד אנשים, עם סבלנות, הבנה ואכפתיות זו אמנות בפני עצמה. אבל התעקש על כך שדברים יהיו פשוטים לשימוש. פשטות היא עניין משתנה מאדם לאדם, ומאתר לאתר. אבל חשוב שבונה האתר שלך ידריך אותך לפחות שעתיים על ניהול האתר.

מניסיון שלי, אחרי שעתיים וחצי כל לקוח שלי מאבד ריכוז. ולעתים רבות צריך יותר ממפגש אחד ללמוד את המערכת, בייחוד אם מדובר בניהול חנות. אבל מה שבטוח – זה אומר על המתכנת הרבה, אם הוא מוכן להדריך.

5. הוא יעזור לך לבחור תבנית שתהיה טובה עבורך

לכל מתכנת יש שיטות עבודה שונות. לכל מתכנת יש תבנית שאיתה שאיתה הוא הכי אוהב לבנות אתרי וורדפרס. אבל ישנם מקרים בהם תבנית מסויימת תהיה יותר מדי, וישנם מקרים בהם תבנית מסויימת תהיה מעט מדי.

חשוב גם שהמתכנת יהיה קשוב בפגישת ההיכרות. ישנן תבניות שהן מאוד משוכללות, אך מאוד מסורבלות לשימוש. ישנם מתכנתים האוהבים לסבך דברים.

אם אינך אדם טכני, התעקש על כך שיהיה פשוט לנהל את האתר.